O’Leary: “Pokud to bude dost levné, koupíme to.”
Šéf skupiny Ryanair, Michael O’Leary, opět rozvířil vody leteckého průmyslu. V rozhovoru pro Skift prohlásil, že Ryanair je připraven koupit čínská letadla, pokud budou dostatečně levná:
“Číňané v podstatě staví zas*ný A320. Takže pokud bude letadlo o 10 nebo 20 % levnější než Airbus, objednáme ho,” zaznělo z úst O’Learyho s typickou dávkou provokace.
Je to jen bluf za účelem lepší vyjednávací pozice s Airbusem a Boeingem? Nebo se Evropa opravdu brzy dočká Ryanairu létajícího na strojích z Číny?
Co je vlastně C919?
Letoun Comac C919 vyrábí čínská štátna firma Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC). Letadlo bylo koncipováno jako konkurent pro Airbus A320 a Boeing 737, s cílem prolomit západní dominanci na trhu úzkotrupých letadel.
- První let: 2017
- Certifikace: zatím pouze v Číně
- Hlavní zákazníci: Air China, China Southern, Eastern Airlines
- Využití: zatím výhradně domácí trh
C919 je sice prezentováno jako čínské, avšak až 40 % jeho komponentů pochází ze Západu – od motorů Safran cez avioniku GE až po ovládací systémy Honeywell.
Mohlo by C919 létat v Evropě?
V tuto chvíli je certifikováno jen čínskými úřady. Avšak O’Leary je přesvědčen, že to je jen otázkou času:
“Nakonec letadlo certifikaci získá. Nám je jedno, kdo letadlo vyrábí – jestli Boeing, Airbus nebo Comac. Pokud bude cena správná, koupíme ho.”
Zatímco iní lídri v leteckom priemysle, ako Steven Udvar-Hazy z Air Lease Corporation, považujú čínske lietadlá za „neperspektívne“, Ryanair pristupuje k téme pragmaticky a obchodne.
Kdy je správný čas na objednávku letadel?
Michael O’Leary je známý svým přístupem “nikdy neplýtvej krizí”. Ryanair totiž často objednává letadla právě v dobách, kdy trh oslabuje a ceny klesají:
“Každé čtyři až pět let přijde v letectví krize. Stavíme si silnou bilanci, abychom v ten moment mohli nakupovat levně. Nejde o to, co kupujete – ale kdy to kupujete.”
Příklady z minulosti? Objednávky po 11. září, finanční krizi v roce 2008 i během pandemie. Dnes Ryanair predvída možné geopolitické šoky, ako eskaláciu vojny na Ukrajine – a už se připravuje.
Jaký je vztah Ryanairu k výrobcům letadel?
Ryanair historicky létá výhradně s letouny Boeing 737. Ale…
- 👇 Problémy s dodávkami Boeingů v posledních letech donutily Ryanair snížit prognózu růstu
- ✈️ Rakouská dcera Lauda létá na 30 kusech Airbusu A320
- 🤝 O’Leary připouští, že by rád s Airbusem uzavřel další dohodu, ale “nevidí žádná rozumně naceněná letadla před rokem 2030”
Otevřenost vůči čínským výrobcům tedy může být jak signál k diverzifikaci, tak nátlaková taktika ve vyjednávání.
Čínská karta jako vyjednávací trumf?
Ryanair a Comac nejsou úplně neznámí partneři. Už v roce 2011 ohlásili spolupráci na designu letadel. Tehdy to vyvolalo otázky, zda Ryanair skutečně uvažuje o čínských letadlech – nebo jen tlačí na Boeing a Airbus.
Dnes, když má Ryanair 200 milionů cestujících ročně a cílí na 300 milionů do roku 2033, už se nejedná o menšího hráče. Firma má dostatečnou velikost i infrastrukturu na více typů letadel a více dodavatelů.
Co si z toho vzít?
- 🛫 C919 zatím není schválený pro evropský provoz, ale to se může změnit
- 📉 Pokud Comac nabídne agresivní ceny, Ryanair bude mezi prvními, kdo se ozve
- 🤝 Zároveň tím Ryanair tlačí Boeing a Airbus k výhodnějším podmínkám
Michael O’Leary opět ukazuje, že Ryanair není jen letecká společnost – ale i mistr vyjednávání a strategického načasování.
📰 Sledujte náš web pro nejnovější vývoj kolem flotily Ryanairu, plánovaných objednávek a dalších výzev leteckého trhu.