Z původních rivalů se stali partneři: Jak Kiwi.com a Ryanair překonali spory a uzavřeli historické partnerství


Po několikaletých právních sporech Kiwi.com, brněnský distributor letenek, nyní podepsal strategické partnerství s irskou nízkonákladovou leteckou společností Ryanair. Tato dohoda přichází po období, kdy se tyto firmy potýkaly se soudními spory nejen v České republice, ale i v jiných zemích, včetně Španělska. Dříve Ryanair vyjadřoval nesouhlas s tím, aby Kiwi.com prodávalo letenky na jeho lety prostřednictvím své webové platformy. Po letech neshod však partnerství nyní umožňuje Kiwi.com přímý přístup k cenám letů a doprovodným službám Ryanairu.

Díky pokročilým technologiím Kiwi.com mohou zákazníci nyní těžit z nabídky kombinovaných letů nebo virtuálního propojení letů, což přímo u Ryanairu není možné, jelikož zde lze zakoupit letenku pouze na jednotlivý let. Partnerství rovněž zavádí jasná pravidla pro kompenzace zákazníků v případě zpožděných nebo zrušených letů díky sjednocenému postupu obou společností.

Obchodní ředitel Kiwi.com Golan Shaked zdůraznil, že spolupráce s Ryanair je významným krokem vpřed a ukončuje období konfliktů, které ovlivňovalo zákazníky. Kiwi.com se dlouhodobě snaží o popularitu své značky, zejména mezi mladší generací, která není věrná konkrétním leteckým společnostem a preferuje hledání nejlepších letových spojení prostřednictvím mobilní aplikace Kiwi.com.

Soudní spory mezi Kiwi.com a Ryanair trvaly několik let a některé z nich stále nebyly uzavřeny. Nicméně v listopadu minulého roku vrchní soud v Olomouci rozhodl ve dvou případech ve prospěch Kiwi. V jednom případě se Ryanair snažil dosáhnout, aby Kiwi zákazníkům detailněji ukazovalo, jak je složena cena letenky. V dalším sporu se Kiwi.com ubránilo žalobě na nabízení služeb, jako je online check-in, které Ryanair ve svých obchodních podmínkách nechtěl. V říjnu prohrála Kiwi.com spor u obchodního soudu v Madridu, kde se snažila zakázat Ryanairu požadavek na ověření identity zákazníka rozpoznáním obličeje pro ty, kdo si letenky kupují přes Kiwi.

Kiwi, založené v roce 2012, se specializuje na přeprodej letenek od různých leteckých společností, a to i těch, se kterými nemá přímou spolupráci. Pandemie COVID-19 výrazně zasáhla jeho podnikání, avšak podle zakladatele Olivera Dlouhého společnost v roce 2022 definitivně překonala období pandemie a prodala letenky za 50 miliard.