Rekordní pokuta ve Španělsku

Španělsko udělilo miliardovou pokutu za neoprávněné poplatky za zavazadla a sedadla. Pokuta postihla letecké společnosti Ryanair, easyJet, Volotea a Vueling, které dohromady musí zaplatit 150 milionů eur (cca 3,7 miliardy Kč). Ministerstvo pro práva spotřebitelů jim vytýká několik nepovolených obchodních praktik, včetně poplatků za příruční zavazadla na palubě. O udělení pokuty informovala rozhlasová stanice SER, která uvedla, že se jedná o historicky nejvyšší pokutu od španělských úřadů vůči leteckým společnostem. Proti rozhodnutí se lze odvolat.

Sankce byly uloženy za několik nepovolených praktik, mezi nimiž je nejen poplatek za příruční zavazadlo, ale také za výběr místa pro osoby závislé na jiných cestujících, například děti. Dále úřady kritizovaly nedostatečnou transparentnost smluvních podmínek a poplatek 20 eur, který Ryanair účtuje za tisk palubní vstupenky.

I když se jedná o rekordní pokutu za porušení práv zákazníků, je to pouze malá část zisků, které tyto letecké společnosti generují. Podle stanice SER se proto firmám vyplatí odvolat se k soudu a pokračovat ve vybírání poplatků, které úřady považují za nezákonné. Významnou část jejich příjmů totiž tvoří právě tyto dodatečné poplatky za různé služby, označované jako nadstandardní.

Španělská média uvádějí, že nejvyšší sankci obdržela společnost Ryanair, ale konkrétní výše pokut pro jednotlivé společnosti nebyla zveřejněna.