Ryanair čelí výzvám kvůli zpožděním v dodávkách letadel od Boeingu

Ryanair čelí výzvám kvůli zpožděním v dodávkách letadel od Boeingu, což by mohlo negativně ovlivnit přepravní kapacitu během nadcházející letní sezóny, potenciálně vedoucí k ztrátě až pěti milionů zákazníků. Michael O’Leary, generální ředitel Ryanair, pro Financial Times naznačil, že kvůli problémům s dodávkami se společnost možná nebude moci držet svého plánu rozšíření a bude muset upravit svůj letní letový plán. Očekává se, že Ryanair do konce dubna přijme 57 nových letadel Boeing, ale tyto plány jsou nyní nejisté, což může mít za následek, že společnost přepraví o pět milionů cestujících méně, než se původně plánovalo.

Původně měla společnost do Vánoc obdržet 27 letadel, ale skutečný počet byl pouze jedenáct. O’Leary vyjádřil obavy, že do konce června může společnost obdržet méně než 50 z očekávaných 57 letadel, což by omezilo její schopnost rozšiřovat letní provoz. Očekává se, že tato situace bude mít dopad na finanční výsledky společnosti a může znamenat ztrátu až 2,5% jejího zisku.

Boeing se potýká s vlastními výzvami, včetně nedávného incidentu, kdy se krátce po vzletu z letiště v Portlandu odtrhl panel dveří u letadla modelu MAX 9 společnosti Alaska Airlines, což vedlo k uzemnění 171 letadel tohoto modelu Federálním úřadem pro letectví (FAA). Ačkoliv Ryanair provozuje model Boeing 737, tato situace zdůrazňuje potřebu zvýšené kontroly kvality u obou výrobců, Boeing i Airbus, kteří se snaží dohnat zpožděné dodávky.

Problémy s kvalitou se netýkají pouze Boeingu. Některé aerolinky provozující Airbusy čelí výzvám kvůli nutnosti revize tisíců motorů Pratt & Whitney, což ovlivňuje jejich letové plány. Wizz Air, například, musel kvůli této situaci revidovat své cíle na nadcházející rok, což generální ředitel József Váradi označil za „bezprecedentní provozní výzvu“.

V kontextu globální poptávky po letadlech měl Airbus na konci roku 2023 8184 nevyřízených objednávek osobních letadel, zatímco Boeing měl 5661 objednávek, z toho 4515 byly varianty modelu 737 Max.