Ryanair čelí poklesu zisků a ukončení spolupráce s některými prodejci letenek.

V závěru minulého roku zaznamenal tento přední evropský levný letecký přepravce 93% pokles zisku, dosahující 14,8 milionu eur. Toto oznámení bylo učiněno v jejich čtvrtletním vyhodnocení v pondělí, kdy také revidovali své finanční výhledy na celý fiskální rok kvůli problémům s prodejci letenek. V posledním čtvrtletí 2023 stojí za výrazným snížením zisků zejména nárůst ceny paliva o 35%, přestože se podařilo částečně vyrovnat náklady díky 13% zvýšení cen letenek.

Během prvních devíti měsíců fiskálního roku zaznamenal Ryanair 39% nárůst zisku na 2,19 miliardy eur, avšak přesto upravil svůj odhad celoročního zisku na 1,85 až 1,95 miliardy eur z předchozího odhadu přesahujícího dvě miliardy eur.

Snížení cen letenek bylo nutné po rozhodnutí některých online cestovních agentur ukončit prodej letenek společnosti v prosinci, což ovlivnilo i čtvrtletní finanční výsledky. Kritika ze strany Ryanairu, zaměřená na neoprávněné příplatky účtované agenturami k jejich letenkám, vedla k právním sporům, včetně konfliktů s agenturami jako je Kiwi.com.

Toto ukončení spolupráce s prodejci může mít krátkodobý negativní vliv na příjmy v prvním čtvrtletí aktuálního roku. Finanční ředitel Neil Sorahan nicméně uvedl, že dopad tohoto vývoje začíná slábnout.